Дневниците на Бозаджия

Дневниците на Бозаджия

Дневниците на Бозаджия

Blog Article

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

На това място се образуват сплитания на кръвоносни съдове от майката и плода. Тук се обменят хранителни вещества, кислород, въглероден диоксид и отпадни продукти.

Украсата на потурите е с форма на стилизирано цвете – гюл; преплетени гайтани; съшити плътно един до друг гайтани или с формата на усукан шнур. Обтоците, освен декоративна функция, имат и чисто практическо значение – прикриват шевовете на дрехите. Женските сукмани се декорират по пазвата и полите с цветни гайтани – виненочервен, син, зелен и черен. Майсторите-кафтанджии шият атлазените женски антерии и елеци. Това изисква много труд и техника, а крайният резултат са красивите български облекла, които нашите баби и прабаби познават добре! Учител по агрономия, труд и техника

Бързо бозаджийството се превърнало в основен занаят за много мъже от околията. Най-старите майстори правели гъстата течност от просено брашно.

Нощен екшън в Перник: Двама братя Бозаджия арестувани след кървав бой в „Твърди ливади

Много бозайници извършват миграции. Обикновено това е свързано с изтощаване на хранителните ресурси и недостиг на вода за пиене.

Кирпиков заедно с всички български офицери и войници проявява чудеса от храброст и героизъм, за да не падне върхът в ръцете на противника.

Попълвайки формата тук, вие се съгласявате със съхраняването и обработката на данните от този уебсайт. *

Бозата на град Радомир се е доставяла и до град Перник и околните села.

Притежават козина, топлокръвни са, дишат с бял дроб, централната им нервна система е с най-висока степен на развитие. Върху повърхността на предния мозък се формира сива мозъчна кора. Чрез космената си покривка и добре развитите потни жлези, те притежават по-големи възможности за терморегулация.

„Питах радомирка дали има друг цех за боза, но тя каза, че на КОП-а е единственият в града. Това е прецедент! В града на бозата да не произвеждат боза“

Най-старите майстори правели гъстата течност от просено брашно. Произвеждали я също от ръж или пшеница, както и смесена - от просо и ръж. Най-много били бозаджиите от селата Чуковец, Владимир, Житуша, Жедна, Кленовик, Извор и Дебели лаг.

С дефиси (къси тирета) са показани възможностите за сричкопренасяне.

В града се шегуват, че на местните жители едната ръка е по-дълга от другата - разтегнала се от носенето на големите дървени гюмове, пълни с боза.

Report this page